jump to navigation

O nowym języku informatyki 06/21/2011

Posted by Mikołaj Morzy in nauka.
trackback

Na ostatnim posiedzeniu Rady Informatyzaji prof. Wojciech Cellary z poznańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego przedstawił krótki i zwięzły referat dotyczący nowomowy panoszącej się w informatyce. Mam przyjemność znać Profesora osobiście i wiem, z jaką lekkością włada polszczyzną, ale wcale nie trzeba aż tak mówić po polsku, żeby mówić nie kalecząc wszelkich zasad. Na jednym ze slajdów prof. Cellary pisze

Jeśli ktoś ma do przekazania coś ważnego, to mówi jak najprostszym językiem, aby jak najwięcej ludzi go zrozumiało.

Jeśłi ktoś nie ma nic ważnego do przekazania, to mówi tak skomplikowanym językiem, aby jak najgłębiej ukryć prostotę pustotę

Od razu przypomniało mi się stare porzekadło, które głosi: fajka daje mędrcowi czas do namysłu, głupcowi zaś, coś do włożenia w usta. Zdecydowanie warto zapoznać się z referatem.

Aktualizacja 15.08

Spoktałem Profesora na Politechnice na początku lipca, wspomniał wtedy, że stara się zamieścić tekst w „GW”. Tekst „Jak mówić o innowacjach” ukazał się parę dni temu w dodatku ekonomicznym „Wyborczej”

Komentarze»

1. jozwa - 06/22/2011

ukryć pustotę – nie prostotę

Mikołaj Morzy - 06/22/2011

Oczywiście, chodzi o brak treści. Już poprawione.

2. echelon.pl - 07/05/2011

Wartość informacyjna nowomowy…

Prof. Wojciech Cellary, członek Rady Informatyzacji przy MSWiA, przygotował piękną prezentację na temat języka w informatyce. Ale poniższy cytat doskonale pasuje do tzw. języka urzędowego:…

3. mwi4wp - 07/06/2011

Przyznam, że myślę o podobnym problemie trudności komunikacji, jednak na bazie kontaktów klient dostawca (nie tylko w obrębie wdrożeń informatycznych ale i automatyki magazynowej). Gdy już napiszę ten wpis z przyjemnością tu z nim zalinkuję.


Dodaj komentarz