jump to navigation

ASONAM 2012, dzień 2 08/28/2012

Posted by Mikołaj Morzy in konferencja, nauka, sieci społeczne.
trackback

Hagia Sophia in IstanbulDrugi dzień konferencji rozpoczął wykład zaproszony wygłoszony przez Barry’ego Wellmana z Uniwersytetu w Toronto. Wellman dopiero co opublikował książkę „Networked. The New Social Operating System„, którą już zamówiłem i po przeczytaniu zamieszczę tu krótką recenzję (powinna być ciekawa, bo Wellman jest socjologiem z głęboką znajomością Internetu, ale w przeciwieństwie do większości informatyków potrafi umiejscowić Internet w szerszym kontekście ludzkiej działalności lub porównać zmiany społeczne spowodowane przez usieciowienie z wcześniejszymi etapami rozwoju ludzkich społeczeństw). Wykład, zatytułowany „The New Social Operating System”, był w dużej mierze streszczeniem książki. Prawdę powiedziawszy, Wellman na scienie mnie rozczarował. Wykład był niemrawy i nie przedstawił niczego rzeczywiście nowego (w przeciwieństwie do wczorajszego wystąpienia Ulrika Brandesa). Wellman omawiał ogólne zmiany społeczne (emancypacja kobiet, większe usieciowienie społeczeństw, gwałtowne zwiększenie się liczby miękkich więzów, spadek znaczenia tradycyjnych ograniczeń w kontaktach międzyludzkich, takich jak etniczność, płeć, religia, orientacja seksualna). Kilkakrotnie powtórzył, że twierdzenie jakoby tradycyjne więzy międzyludzkie ulegały erozji w wyniku korzystania z Internetu (na pewno kojarzycie współczesne Kassandry rozpaczające nad tym że ludzie ze sobą nie rozmawiają bo wolą się „polubić” na Facebooku) jest kompletną bzdurą nie popartą żadnymi badaniami. Jest dokładnie odwrotnie, badania jednoznacznie wskazują że osoby aktywnie korzystające z internetu i udzielające się w sieciach społecznościowych zdecydowanie bardziej się socjalizują w świecie rzeczywistym. „The more is the more”.

Póżniej zaczęły się regularne sesje. John Lee z Uniwersytetu Filipin przedstawił ciekawą pracę pt. „Link Prediction in a Modified Heterogeneous Bibliographic Network„. Sama metoda nie jest może specjalnie odkrywcza, ale artykuł zawiera bardzo staranny przegląd wcześniejszych prac w obszarze predykcji odnośników. Rozczarowało mnie jednak to, że w pracy Lee rozważa jedynie grafy (tzn. jeśli kiedykolwiek osoby A i B napiszą wspólnie pracę, między A i B powstaje krawędź w grafie). Bardziej interesowałoby mnie gdyby graf był hipergrafem, tzn. żeby każda współpraca między A i B tworzyła nową krawędź. Taka niewielka zmiana niestety powoduje zdecydowany wzrost trudności w predykcji. Ciekawa była też praca prezentowana przez Marco Pellegriniego pt. „Fast exact computation of betweenness centrality in social networks„. To bardzo elegancki artykuł prezentujący metodę polepszenia algorytmu Brandesa wyznaczania miary pośrednictwa, która z kolei jest używana w wielu bardziej złożonych algorytmach, np. w algorytmie Girvan-Newmana partycjonowania grafu.

Ciekawą prezentację pokazał Yongli Ren z Deakin University. Praca zatytułowana „Learning Rating Patterns for Top-N Recommendations” dotyczyła drogiego memu sercu tematu odkrywania wzorców na potrzeby systemów rekomendacyjnych. Autorzy eksperymentowali na zbiorze danych Netflix i wyszukiwali konkretnych wzorców sekwencyjnych wskazujących na zmianę preferencji użytkownika w miarę upływu czasu. Muszę przeczytać cały artykuł żeby dobrze uchwycić ideę algorytmu, ale wyniki i opis wyglądały obiecująco. Bardzo ciekawie wypała prezentacja Onura Kucuktunca „Fast Recommendation on Bibliographic Networks„. Generalnie dużo było prac dotyczących badań nad sieciami naukowymi, co mnie szczególnie interesuje ze względu na to, nad czym aktualnie pracuję. Grupa Kucuktunca z Ohio State University przygotowała algorytm na sterydach, wykorzystujący specjalne struktury w pamięci operacyjnej oraz permutacje macierzy sąsiedztwa w celu maksymalnego przyspieszenia algorytmu typu RandomWalk na sieci bibliograficznej. Co ciekawe, ich artykuł został zaimplementowany w prototypie, któremu poświęcę osobną notkę.

Reklamy

Komentarze»

1. bycmlodsza.wordpress.com - 08/06/2014

I read this piece of writing fully on the topic of the resemblance of latest and preceding
technologies, it’s awesome article.

2. Charlette Sudan - 06/27/2017

prognoza pogody

3. ob steroide sicher - 07/06/2017

nebenwirkungen von anabolen steroiden


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: