jump to navigation

ASONAM 2012, dzień 1 08/27/2012

Posted by Mikołaj Morzy in konferencja, nauka.
trackback

Widok Istambułu znad Złotego RoguDziś zaczęła się konferencja ASONAM 2012. Konferencja odbywa się w przepięknym Istambule i potrwa trzy dni. Jest to kolejna edycja konferencji która wcześniej gościła na Tajwanie i w Danii. W niedzielę odbyło się parę warsztatów, dziś wystartowała główna konferencja. Poniżej umieszczam na gorąco swoje pierwsze wrażenia.

Gianni Costa i Riccardo Ortale prezentują artykuł „A Bayesian Hierarchical Approach for Exploratory Analysis of Communities and Roles in Social Networks„. W artykule prezentują model, który jest w stanie jednocześnie przypisywać aktorów sieci do wspólnot, a następnie przypisywać aktorom role na podstawie wspólnoty, do ktorej aktor należy. Metoda wykorzystuje wnioskowanie bayesowskie a do konstrukcji zbioru testowego przeprowadza próbkowanie Gibbsa w ramach LDA (Latent Dirichlet Allocation). Wyniki wyglądają obiecująco, mimo dużego obciążenia obliczeniowego narzuconego przez LDA (w szczególności LDA-G, metodę LDA przystosowaną specjalnie do grafów). Swoje wyniki weryfikują na dobrze znanych publicznych zbiorach danych Enron i Small World. Richard Oentaryo pokazuje jak można przewidzieć zjawisko porzucania usługodawcy przez klientów sieci społecznościowej w artykule „Collective Churn Prediction in Social Network„. Jak się okazuje, można z dość dużym prawdopodobieństwem (około 50%) przewidzieć, kiedy dana osoba rozważa porzucenie sieci społecznościowej (to akurat przykład sieci typu chat na Tajwanie). Bardzo ciekawą prezentację przedstawił James Lanagan. W pracy pt. „Knowing a Good Show When You See One” przedstawił wyniki analizy forów internetowych ze strony Television Without Pity w których sprawdził intensywność dyskusji po emisji odcinków popularnych seriali (Breaking Bad, Dexter, Office, itp.) Dzięki analize trendów pojawiajacych się w konwersacjach widzów James jest w stanie dokonać grupowania wypowiedzi (wykorzystuje algorytm k-średnich i indeks Hartigana do znalezienia właściwej liczby klastrów). Nie do końca wiem, jakie zastosowanie ma ta metoda, ale brzmi bardzo ciekawie.

Wykład zaproszony zaprezentował Ulrik Brandes z Universitaet Konstanz. Wykład był zatytułowany „A Network Science Manifesto” i był absolutnie fantastyczny. Brandes poddał w wątpliwość większość prawd objawionych w obszarze analizy sieci społecznościowych i zmasakrował nawet najbardziej podstawowe definicje podawane np. przez A-L. Barabasiego czy D. Wattsa. Główna teza Brandesa to konieczność zdefiniowania od nowa nauki o sieciach i oderwania się od ścisłego powiązania nauki o sieciach od teorii grafów. Jego definicja, z którą się całkowicie zgadzam, jest następująca:

Network science is the study of collecting, managing, analyzing, interpreting and presenting data on incidence structures.

Brandes twierdzi, że najważniejszymi, podstawowymi strukturami w naukach o sieciach są struktury incydencji (sąsiedztwa). Sprawa abstrakcji badanego zjawiska do postaci sieci jest najtrudniejszym i najważniejszym zadaniem (którego nie mogą podjąć się naukowcy od sieci, do tego potrzebna jest wiedza dziedzinowa). Posiadając sieciową abstrakcję zjawiska dopiero przystępujemy do wyboru reprezentacji i tu mamy do wyboru wiele sposobów: graf, wektor, algebra relacji, itp. W trakcie procesu abstrakcji zjawiska do sieci tracimy wiele informacji, które Brandes nazywa głęboką strukturą danych, której badanie powinno być podstawowym badaniem. W dodatku, jak twierdzi Brandes, nie istnieje jedna uniwersalna teoria sieci i jej poszukiwanie jest stratą czasu, a prezentowane w literaturze propozycje nazywa wsiami potiomkinowskimi. Głównym hasłem manifestu jest zatem powrót do podstaw i zdefiniowanie sposobów abstrakcji i reprezentacji zjawisk. Przyznaję szczerze, że te pomysły od dawna chodziły mi po głowie, nawet w zeszłym roku napisałem na ten temat artykuł z propozycją algebry dla sieci społecznościowych, ale artykuł był przygotowany na kolanie i został z hukiem odrzucony. Po dzisiejszym wykładzie mam zamiar do niego powrócić.

Po przerwie na lunch najbardziej podobała mi się prezentacja Davida Skillicorna pt. „Global Similarity in Social Network with Typed Edges„. Skillicorn przedstawił bardzo elegancką metodę łączenia informacji w sieciach wielomodalnych, w których niektórzy aktorzy funkcjonują jako łączniki między poszczególnymi poziomami sieci. Metoda została przetestowana na sławnym zbiorze Padgetta zawierającym informacje o rodzinach w renesansowej Florencji. W tej samej sesji miałem przyjemność prezentować artykuł napisany wspólnie z Pawłem Lubarskim pt. „Measuring the Importance of Users in a Social Network Based on Email Communication Patterns„. Zamieszczam też przygotowaną na tę okazję prezentację.

Teraz trwa panel dyskusyjny nt. przyszłości całej dziedziny analizy i eksploracji sieci społecznościowych. Prawdę powiedziawszy, niezbyt odkrywczy…

Jutro zamieszczę relację z kolejnego dnia. Gdy tylko artykuły z konferencji ukażą się online, mam zamiar zaktualizować notkę i dodać odnośniki do tych prac.

Reklamy

Komentarze»

1. Michał - 08/28/2012

Wystąpienie Brandesa rzeczywiście musiało być świetne. Myślę, że dobrze reprezentuje bardziej „socjologiczny” punkt widzenia (choć sam Brandes socjologiem nie jest), w odróżnieniu od podejścia fizycznego czy informatycznego.

Dzięki za relacje i czekam na następne posty 🙂

Mikołaj Morzy - 08/28/2012

Dokładnie, Brandes prezentuje bardzo „naukowy” punkt widzenia, w przeciwieństwie do większości, dla których nauką jest kolejne zastosowanie metody X do zbioru Y w okolicznościach Z. Nawet nie wiem, czy to, co on proponuje, to „socjologia”. To raczej powrót do absolutnych źródeł i próba odpowiedzi na fundamentalne pytania. W hałasie wywoływanym kolejnymi publikacjami Barabasiego i Wattsa na okładkach Nature lub Science nauki o sieciach gdzieś się po drodze pogubiły. Podobało mi się szczególnie to, że Brandes kontestuje powszechne przekonanie że „network science” musi wykorzystywać grafy jako metodę reprezentacji danych. Od dawna myślę, że to poważny błąd i klapki na oczach. A na dodatek facet jest przemiły. Startuje zaraz z nowym czasopismem i już myślę o projekcie publikacji którą chciałbym tam wysłać. Jeśli czas pozwoli, napiszę dziś o tym czasopiśmie.

2. Lanie Alexzander - 06/27/2017

sumo suit hire melbourne

3. steroide und die folgen - 07/06/2017

steroide für extreme masse

4. Jesse Grillo - 09/01/2017

Hey, that is a clever way of thinking about it. Certainly a lot of things to take into consideration. I would like to be a master in this field.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: