jump to navigation

Konkursy, konkursy, konkursy 06/02/2011

Posted by Mikołaj Morzy in eksploracja danych, konkurs, nauka.
trackback

Logo of the TunedIt websiteDziś o dwóch konkursach organizowanych na platformie TunedIt. Pierwszy konkurs zorganizowała kanadyjska firma FIND Technologies, konkurs dotyczy rozpoznawania substancji na podstawie ich własności elektro-magnetycznych. Firma produkuje czujniki, które w sposób całkowicie pasywny, analizując jedynie własności elektryczne i magnetyczne dowolnego materiału, określa rodzaj substancji. Okazuje się, że każda substancja posiada swoje „odciski palców”. Firma pracuje nad algorytmem, który będzie w stanie szybko i precyzyjnie określać, jakie substancje są zawarte w próbce materiału. Ponieważ budowa takiego algorytmu wykracza poza kompetencje FIND Technologies, kierownictwo firmy postanowiło pójść w crowdsourcing. Reguły są proste: zmienna celu przyjmuje trzy wartości, zbiory uczący i testowy zawierają po 1500 próbek, główna wygrana zostanie przyznana za osiągnięcie progu 95% dokładności klasyfikacji. Dodatkowo, uczestnicy konkursu dysponują pomocniczym zbiorem testowym składającym się z 500 instancji, na którym mogą sprawdzać swoje modele. Konkurs będzie trwał pół roku. Główna wygrana wynosi 45 000$, dodatkowo uczestnicy dostają po 1000$ za osiągnięcie progów 50%, 60%, 70%, 80% i 90% dokładności. Szczegóły konkursu, formularz rejestracyjny i zbiory danych do pobrania na głównej stronie konkursu: http://tunedit.org/challenge/material-classification

Drugi konkurs dotyczy rekomendacji wideo na portalu VideoLectures.net. Ten konkurs, ogłoszony jako VL.net Challenge na ECML/PKDD’2011, potrwa jeszcze jedynie 36 dni. Co prawda nagroda jest dużo skromniejsza (5500 EUR), ale za to wygrany zespół będzie się prezentował na jednej z wiodących światowych konferencji poświęconych eksploracji danych. W przypadku tego konkursu celem jest opracowanie modelu, który będzie rekomendował sekwencje wykładów i prezentacji na podstawie historii interakcji użytkownika z portalem VideoLectures.net. Konkurs podzielony jest na trzy części:

  • problem zimnego startu: rekomendowanie wideo dla osób nie posiadających praktycznie żadnej wcześniejszej historii (ew. rekomendowanie powiązanych wideo dla nowych nagrań)
  • problem rekomendacji dla trójek: budowanie rankingu powiązanych wideo dla trójek nagrań występujących często w sekwencjach użytkowników
  • konkurs na najlepszy przepływ (ang. workflow) rekomendacyjny zaimplementowany w Rapid Minerze (osoba która wygra ten konkurs pojedzie na RCOMM’2012, coroczną konferencję użytkowników Rapid Minera)

Szczególnie serdecznie chciałem zachęcić do udziału w tym drugim konkursie, ponieważ jego wyniki zostaną wykorzystane w projekcie e-Lico, w którym mam przyjemność brać udział. Pamiętajcie (drogie studentki i drodzy studenci), że takie konkursy to najfajniejszy sposób na rozpoczęcie swojej przygody z prawdziwą dorosłą nauką.

Komentarze»

No comments yet — be the first.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: