jump to navigation

Blada niebieska kropka 12/14/2010

Posted by Mikołaj Morzy in nauka.
trackback

Pale Blue Dot: nasza planeta widziana z kosmosuW 1990 roku sonda Voyager 1 minęła orbitę Neptuna i zmierzała w kierunku Pasa Kuipera. Na prośbę Carla Sagana NASA odwróciła kamery umieszczone na sondzie i wykonała zdjęcie Ziemi (oraz pozostałych planet Układu Słonecznego, za wyjątkiem Merkurego i Marsa). Cała fotografia otrzymała nazwę „family portrait„, ale szczególne znaczenie ma obraz Ziemi widzianej z ponad 6 miliardów kilometrów. Jeśli powiększycie zdjęcie po lewej, znajdziecie Ziemię jako maleńki bladoniebieski piksel mniej więcej w połowie brązowego pasa po prawej stronie (pasy są artefaktem niedoskonałości kamery i małego kąta między Ziemią i Słońcem). I właśnie to zdjęcie, jedno z najważniejszych zdjęć kiedykolwiek zrobionych przez człowieka, natchnęło Sagana do napisania fragmentu, który bez przesady można nazwać poezją naukową (poniżej w moim swobodnym tłumaczeniu).

Z tego dalekiego punktu obserwacyjnego Ziemia nie wygląda specjalnie interesująco. Ale dla nas jest inaczej. Spójrz raz jeszcze na tę kropkę. To tutaj, to jest nasz dom, to jesteśmy my. Na niej każdy kogo kochasz, każdy kogo znasz, każdy o kim kiedykolwiek słyszałeś, każde ludzkie istnienie które kiedykolwiek było, toczyło swój byt. Całe nasze szczęście i całe cierpienie, tysiące zbyt pewnych siebie religii i ideologii, doktryn politycznych, każdy łowca i każdy zbieracz, każdy bohater i każdy tchórz, każdy twórca i niszczyciel cywilizacji, każdy król i każdy chłop, każda młoda zakochana para, każda matka i każdy ojciec, każde dziecko, każdy wynalazca i każdy odkrywca, każdy nauczyciel moralności i każdy skorumpowany polityk, każda „gwiazda”, każdy „najwyższy przywódca”, każdy święty i każdy grzesznik i historii naszego gatunku żył tutaj, na źdźble kurzu zawieszonym na słonecznym promieniu.

Ziemia jest bardzo małą sceną w przeogromnej arenie kosmosu. Pomyśl o rzekach krwi przelanych przez generałów i cesarzy po to, by w glorii i chwale mogli na chwilę stać się panami ułamka tej kropki. Pomyśl o niekończących się okrucieństwach które mieszkańcy jednego krańca tego piksla są gotowi uczynić ledwie odróżnialnym mieszkańcom innego krańca, jak częste są ich zatargi i nieporozumienia, jak chętnie zabijają się nawzajem, jak płomienna jest ich nienawiść.

Nasze pozy, nasza wyimaginowana ważność, złudzenie specjalnej i uprzywilejowanej pozycji we Wszechświecie, są kwestionowane przez ten punkt bladego światełka. Nasza planeta jest samotną drobinką w ogromnej, oszałamiającej ciemności kosmosu. W tym mroku, w tej pustce, nic nie wskazuje żeby pomoc mogła nadejść skądkolwiek, aby uratować nas przed nami samymi.

Ziemia jest jedynym znanym nam światem który zawiera życie. Nie ma innego miejsca, przynajmniej w bliskiej przyszłości, do którego nasz gatunek mógłby się przeprowadzić. Odwiedzić, owszem. Osiedlić się, póki co nie. Czy Ci się to podoba, czy nie, na razie Ziemia jest wszystkim co mamy.

Mówi się, że astronomia to zajęcie, które jednocześnie upokarza i buduje osobowość. Nie ma chyba lepszej ilustracji głupoty ludzkiej próżności niż to dalekie zdjęcie naszego malutkiego świata. Dla mnie to zdjęcie tylko podkreśla naszą odpowiedzialność aby traktować się nawzajem z większą uprzejmością, a także aby zachowywać i troszczyć się o bladą niebieską kropkę, jedyny dom jaki kiedykolwiek znaliśmy.

A piszę o tym, bo zupełnie zapomniałem, że 6 listopada był (już drugim) Dniem Carla Sagana. Na YouTube można znaleźć fragmenty jego najsłynniejszego programu telewizyjnego „Kosmos”, warto też poszukać jego fantastycznej książki pt. „Świat nawiedzany przez demony. Nauka jako światło w mroku” (aktualnie niedostępna w księgarniach internetowych, trzeba szukać na Allegro lub w antykwariatach).

Komentarze»

1. Antonia Strite - 06/27/2017

wasp controls

2. Jesse Grillo - 08/31/2017

You has interesting and solid content. Your website has proven useful to me.

3. Jesse Grillo - 09/02/2017

Geez, that is unbelievable. Thank you for sharing your info. You are obviously very knowledgeable.

4. Jesse Grillo - 09/04/2017

I found this on Website My BFF loves your blogs. That is the thinking of a creative mind. Your page is amazing!

5. Jesse Grillo - 09/05/2017

Honestly, you are so thoughtful. You have the best ideas. This really answered my problem. Your writing style reminds me of my bestie back in Colorado. Now I feel stupid.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: