jump to navigation

Zbliża się kolejna konferencja PLOUG 09/26/2010

Posted by Mikołaj Morzy in bazy danych, biznes.
trackback

Już za miesiąc rozpoczyna się w Zakopanem kolejna, XVI Konferencja Użytkowników i Deweloperów Oracle organizowana przez Stowarzyszenie Polskiej Grupy Użytkowników Systemu Oracle (PLOUG). Jak zawsze, będzie mnóstwo referatów, warsztatów i tutoriali dotyczących technologii bazodanowych i aplikacyjnych, zgłoszono 32 referatów i 29 tematów warsztatów i tutoriali, do tego imprezy towarzyszące i okazja, żeby podzielić się w gronie praktyków i ekspertów swoimi doświadczeniami, problemami i pytaniami. Konferencja odbywa się w terminie 19-22.10.2010 w WDW Kościelisko, szczegóły konferencji i formularz rejestracyjny znajdziecie Państwo na stronach konferencji.

W tym roku będę miał przyjemność zaprezentować dwa referaty plenarne, ich tytuły i streszczenia poniżej:

Oracle 11g Statistical Functions: statystyka dla dużych i małych

Baza danych Oracle 11g posiada wbudowany bardzo szeroki wachlarz narzędzi statystycznych. W połączeniu z narzędziami Oracle OLAP i Oracle Data Mining zbiór narzędzi statystycznych, w które wyposażona jest baza danych Oracle 11g tworzy potężne środowisko analityczne. W zależności od potrzeb użytkownicy mogą wykorzystywać tylko najprostsze funkcje, np. statystykę opisową lub testowanie hipotez, funkcje analityczne lub funkcje regresji liniowej, ale mogą także sięgnąć po mocniejsze narzędzia: testowanie dopasowania rozkładów, analizę wariancji (ANOVA), analizę Pareto, parametryczne i bezparemetryczne modele korelacji czy testy Chi-kwadrat. W niniejszym artykule przedstawiono pełny przegląd narzędzi statystycznych oferowanych przez bazę danych Oracle 11g, ilustrując poszczególne narzędzia przykładami zastosowań biznesowych.

Oracle WebCenter 11g czyli Przedsiębiorstwo 2.0

Oracle WebCenter 11g to środowisko służące do wdrażania produktów Web 2.0 w przedsiębiorstwach komercyjnych. W skład WebCenter 11g wchodzą narzędzia do tworzenia aplikacji społecznościowych, portali biznesowych, czy serwisów inter- i intra-netowych opartych na ideach Web 2.0, takich jak: komunikatory internetowe, blogi, serwisy wiki, fora dyskusyjne, kanały RSS, tagi i folksonomie, sieci społecznościowe czy komunikacja za pomocą VoIP. Platforma Oracle WebCenter 11g umożliwia szybkie wdrożenie takiej architektury do systemu informatycznego przedsiębiorstwa i organizacji, zarówno w formie gotowego pakietu, jak i zestawu narzędzi umożliwiającego samodzielne stworzenie rozwiązania najlepiej dopasowanego do danej rzeczywistości biznesowej. W artykule przedstawiono ogólną koncepcję Oracle WebCenter 11g, opisano główne składowe tej platformy: WebCenter Framework, WebCenter Services, WebCenter Spaces, oraz WebCenter Interactions.

Oprócz referatów plenarnych przygotowałem także dwa warsztaty, informacje o liczbie wolnych miejsc są dostępne na stronach „z ostatniej chwili”

[WP Semantic] Oracle Semantic Technologies: Web 3.0 w działaniu

Sieć semantyczna, zwana także modelem Web 3.0, to wizja Internetu jutra, w którym dane są przechowywane, opisywane i powiązane w taki sposób, aby mogły być wykorzystane nie tylko przez ludzi, ale także przez maszyny (programy, pająki sieciowe czy inteligentnych agentów). Format danych powinien umożliwiać maszynom „rozumienie” danych w stopniu wystarczającym do tego, aby dane mogły podlegać automatycznej integracji, negocjacji, czy manipulacji. Opcja Oracle Spatial 11g serwera bazy danych Oracle 11g Enterprise Edition zawiera zaawansowane mechanizmy zarządzania danymi semantycznymi. Umożliwia ona, między innymi, wykorzystanie języków RDF, RDFS i OWL bezpośrednio w bazie danych, wzbogacanie danych relacyjnych o warstwę semantyki, wydawanie zapytań do danych relacyjnych przy wsparciu ontologii zdefiniowanych w OWL, pełny wachlarz operacji DML dla danych przechowywanych w RDF i OWL, wnioskowanie za pomocą silników RDF i OWL, a także wydawanie zapytań w języku zbliżonym do standardu SPARQL. Celem warsztatu jest popularyzacja technologii semantycznych oraz zaznajomienie uczestników z możliwościami narzędzi oferowanych w ramach pakietu Oracle Semantic Technologies.

  • Profil uczestnika: osoby projektujące i implementujące aplikacje bazodanowe.
  • Poziom wiedzy uczestnika: brak wymagań.
  • Forma zajęć: demonstracja z samodzielnymi ćwiczeniami praktycznymi.
  • Cel uczestnictwa: zapoznanie się z funkcjonalnością Oracle Semantic Technologies.
  • Czas trwania: 4 godz.

[WP Stat] Oracle Statistical Functions: statystyka dla dużych i małych

Wiele współcześnie projektowanych i implementowanych aplikacji wymaga efektywnych narzędzi statystycznych. Baza danych Oracle 11g oferuje bogaty zestaw takich narzędzi, począwszy od narzędzi podstawowych (funkcje analityczne, funkcje rankingu hipotetycznego, funkcje regresji liniowej) aż po zaawansowane (testowanie hipotez, dopasowywanie rozkładów, analiza wariancji, analiza Pareto, modele korelacji, testy Chi-kwadrat, itp.) Celem warsztatu jest zaprezentowanie uczestnikom szerokiego przeglądu wszystkich narzędzi statystycznych oferowanych przez bazę danych Oracle 11g, oraz przedstawienie hipotetycznych scenariuszy wykorzystania wybranych narzędzi.

  • Profil uczestnika: osoby projektujące i implementujące aplikacje bazodanowe.
  • Poziom wiedzy uczestnika: elementarna wiedza z dziedziny statystyki.
  • Forma zajęć: demonstracja z samodzielnymi ćwiczeniami praktycznymi.
  • Cel uczestnictwa: zapoznanie się z wszystkimi narzędziami Oracle Statistical Functions.
  • Czas trwania: 4 godz.

Komentarze»

No comments yet — be the first.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: