jump to navigation

Maszyna Turinga w realu 08/17/2010

Posted by Mikołaj Morzy in Uncategorized.
trackback

Czytam właśnie książkę pt. „Kwintet z Cambridge” autorstwa Johna Castiego. Jest to zapis fikcyjnej kolacji w Christ’s College, w której uczestniczą: Alan Turing, Erwin Schroedinger, Ludwig Wittgenstein oraz John Haldane (autor pięknej odpowiedzi na pytanie, co można wywnioskować o naturze Stwórcy obserwując dzieła jego stworzenia: „nadmierne zamiłowanie do robaków”). Głównymi adwersarzami w toczącej się dyskusji o potencjalnej inteligencji maszyn są, rzecz jasna, Turing i Wittgenstein. W książce pojawiają się obowiązkowe dla tego typu pozycji tematy: teoria języka Wittgensteina, twierdzenie o niezupełności Goedla, trochę fizyki kwantowej, itp. Dużo miejsca jest poświęcone wyjaśnieniu zasady działania i istocie maszyny Turinga. Często słyszy się, że maszyna Turinga to twór teoretyczny, abstrakcyjna koncepcja ilustrująca pojęcie obliczalności. W najlepszym wypadku może to być akademickie ćwiczenie w tworzeniu automatów i wymyślaniu macierzy przejść między stanami. Nic bardziej mylnego.

Maszyna Turinga to jak najbardziej rzeczywisty komputer zdolny do wykonywania obliczeń. Każdy miłośnik informatyki i matematyki bez wątpienia doceni maestrię maszyny zaprezentowanej na poniższym wideo:

Więcej na temat tej maszyny znajdziecie na http://aturingmachine.com.

Advertisements

Komentarze»

1. swistak - 04/05/2011

Czy maszyna turinga nie zaklada nieskonczonej tasmy? W przypadku skonczonej jest to chyba automat liniowo ograniczony?

Mikołaj Morzy - 06/03/2011

Oczywiście, rozmiar dostępnej taśmy jest tu zależny od rozmiaru słowa wejściowego. Niemniej jest to przepiękny przykład mechaniki, trochę w duchu XVIII-wiecznych cudeniek technicznych. Przy okazji, po ukończeniu tej maszyny kolejnym projektem był drewniany zegar, a wynik można podziwiać tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=wVRQNq6OVI4


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: