jump to navigation

Wywiad z Jennifer Widom 02/04/2010

Posted by Mikołaj Morzy in bazy danych, nauka.
trackback

Jennifer WidomOstatnio natknąłem się na wywiad z Jennifer Widom. Wywiad ukazał się w SIGMOD Record vol.35 no.3 we wrześniu 2006, więc już trochę trąci myszką, ale przeczytałem go z dużym zainteresowaniem. Dla tych, którzy nie wiedzą, Jennifer Widom jest jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych postaci w świecie baz danych, jej lista publikacji jest imponująca, a sama Jennifer jest motorem działania Stanford InfoLab.

W wywiadzie Jennifer Widom porusza całą masę spraw. Mówi o kierunkach swoich badań (semistrukturalne bazy danych i projekt LORE, strumieniowe bazy danych, zarządzanie niepewnością w danych), o organizacji swojej pracy, o sposobach znajdowania czasu, o godzeniu pracy zawodowej i życia rodzinnego, w szczególności wychowywania dzieci, o egzotycznych podróżach, o tym, dlaczego nigdy nie założyła żadnego start-upu i dlaczego nie chce być dziekanem. Mówi też ciekawie o tym, jak ważne jest poprawne pisanie artykułów naukowych i ich prezentowanie, o tym, w jaki sposób wybiera sobie przyszłe tematy badawcze i jak studenci wymuszają na niej okresowe zmiany obszarów pracy naukowej. Wreszcie, część wywiadu jest poświęcona grze na trąbce i temu, dlaczego zrezygnowała z kariery profesjonalnej trębaczki na rzecz informatyki (i o tym, dlaczego myśli o powrocie do trąbienia).

W latach 2007-2008 Jennifer z mężem i dwójką dzieci urządzili sobie 14-miesięczną podróż dookoła świata. Szczegółowe sprawozdanie z tej wyprawy oraz zdjęcia są dostępne na jej stronie domowej.

To bardzo ciekawy wywiad, zdecydowanie warty polecenia i poświęcenia 10 minut czasu. Wywiad jest dostępny na stronach SIGMOD Record.

Reklamy

Komentarze»

1. Janek - 02/13/2010

Miałem drobne problemy z linkiem – trzeba było go obrobić pod notepadem. Natomiast sam wywiad bardzo interesujący, dzięki.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: