jump to navigation

Jak zarobić $1 000 000 nie ruszając się sprzed biurka? 11/25/2009

Posted by Mikołaj Morzy in nauka, teoria.
trackback

W zasadzie nawet nie 1 milion, ale 6 lub 7 milionów dolarów (7, jeśli bardzo się pospieszycie). Clay Mathematics Institute of Cambridge (Cambridge w stanie Massachusetts) wpadł na ciekawy pomysł świętowania nowego millennium. Zebrał trochę pieniędzy (rzeczone $7 000 000), wybrał siedem milenijnych problemów matematycznych i zaoferował okrągły $1 000 000 za rozwiązanie każdego z problemów. Oczywiście, wyraźnie widać tu wpływ Dawida Hilberta i jego słynnych 10 problemów matematyki, ogłoszonych w trakcie Międzynarodowego Kongresu Matematyków w Paryżu w 1900 roku. Hilbert później rozszerzył listę do 24, a następnie zmniejszył do 23 problemów. Jak pokazała historia, rozwiązanie wielu problemów z listy Hilberta popchnęło matematykę znacząco do przodu a konkurencja między naukowcami ścigającymi się w rozwiązywaniu kolejnych problemów zaowocowała wieloma nieoczekiwanymi rozwiązaniami (np. rezultatami prac podjętych w odpowiedzi na tezy Hilberta były dwa wielkie twierdzenia Goedla: twierdzenie o niezupełności i twierdzenie o niedowodliwości niesprzeczności). Z oryginalnej listy Hilberta na dzień dzisiejszy:

  • 10 problemów zostało definitywnie rozstrzygniętych,
  • 8 problemów zostało częściowo rozstrzygniętych lub rozwiązania są dyskusyjne (przede wszystkim ze względu na wielość interpretacji samego sformułowania problemu przez Hilberta),
  • 5 problemów do dziś nie zostało rozstrzygniętych (w tym najsłynniejszy problem, czyli Hipoteza Goldbacha: każda liczba parzysta większa niż 2 da się przedstawić jako suma dwóch liczb pierwszych).

Problemy podane przez CMIC to nowy zestaw (powtarza się tylko problem Hipotezy Riemanna). Nie muszę dodawać, że nie są to problemy z gatunku takich, które można zabrać ze sobą do toalety zamiast sudoku. Jako informatyka cieszy mnie, że na liście znalazł się także problem P != NP (o którym pisałem już wcześniej).

Pełna lista problemów jest następująca:

  1. hipoteza Bircha i Swinnerton-Dyera
  2. hipoteza Hodge’a
  3. równania Naviera-Stokesa
  4. problem P != NP
  5. hipoteza Pointcare’go (w zasadzie rozwiązana, ale trudny charakter Grigorija Perelmana uniemożliwia mu odebranie nagrody)
  6. hipoteza Riemanna
  7. pole Yanga-Millsa

Szczegółowe reguły i zasady konkursu są dostępne na stronach Clay Mathematics Institute.

Reklamy

Komentarze»

1. telemach - 01/16/2010

Mają szczęście, że Aleksandra Grothedndiecka nie interesuje już obecnie nic poza ezoteryką. O ile tej zimy nie zamarzł.
http://pytania.wordpress.com/2009/08/11/ma-belle-si-tu-voulais/

W przeciwnym wypadku mogłoby być krucho.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: