jump to navigation

Bazy danych bez SQL 11/25/2009

Posted by Mikołaj Morzy in bazy danych, nauka.
trackback

Gdy się pracuje w bazach danych, warto słuchać, co ma do powiedzenia Michael Stonebraker. Szczególnie, gdy bierze się za obronę systemów zarządzania bazami danych przed różnymi zakusami, np. przed powrotem do pre-relacyjnej ery pod postacią MapReduce. Tym razem na łamach blogu Communications of the ACM Stonebraker ostro atakuje zwolenników porzucenia tradycyjnych systemów zarządzania bazami danych na rzecz baz danych „NoSQL”, czyli różnego rodzaju składnic danych w stylu rozproszonych tablic haszowych lub składnic dokumentów. Stonebraker twierdzi, że nie istnieją żadne racjonalne przesłanki aby rezygnować z dobrodziejstw oferowanych przez tradycyjne bazy danych (przetwarzanie transakcyjne, zorientowany na zbiory język zapytań, zarządzanie współbieżnością, wielowersyjność, spójność i odtwarzanie po awarii) w celu niewielkiego przyspieszenia działania bazy danych. Opierając się na pracy „OLTP Through the Looking Glass, and What We Found Theretwierdzi, że głównymi powodami opóźnień we współczesnych bazach danych są: zapis logu (dziennika), zakładanie blokad, zakładanie blokad na obiektach współdzielonych w pamięci (ang. latches) oraz zarządzanie buforem danych. W efekcie, nie można znacząco przyspieszyć działania bazy danych bez usunięcia jednego z tych mechanizmów, a co za tym idzie, bez poświęcenia jednej z fundamentalnych usług systemu zarządzania bazą danych (np. usunięcie zapisu logu uniemożliwi odtwarzanie po awarii i zapewnianie trwałości transakcji, usunięcie blokad uniemożliwi implementację pesymistycznych algorytmów zarządzania współbieżnością, itd.)

Cały wpis (autor zapowiada, że pojawi się jeszcze druga część) jest bardzo ciekawy i wart lektury.

Komentarze»

1. calder - 11/27/2009

Niech pójdzie z tym do Google i spróbuje ich przekonać żeby zrezygnowali z BigTable i robili fulltext search na bazach relacyjnych. Albo Facebooka. Albo Amazona. Życzę powodzenia.

2. az - 12/18/2009

Bardzo ciekawy temat i – co ważne – bardzo świeży: http://blog.oskarsson.nu/2009/06/nosql-debrief.html. Może jednak świat zacznie iść w tym kierunku? A przynajmniej nowe pokolenie 🙂 Pozdrawiam, Ania


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: