jump to navigation

Scholarpedia 08/20/2009

Posted by Mikołaj Morzy in nauka.
trackback

scholarpediaNatknąłem się na interesującą inicjatywę. W 2006 roku Eugene M. Izhikevich, naukowiec z Neurosciences Institute w San Diego utworzył serwis ScholarPedia, którego celem ma być utworzenie encyklopedii składającej się tylko i wyłącznie z recenzowanych artykułów napisanych przez naukowców. Projekt wykorzystuje oprogramowanie MediaWiki i stanowi uzupełnienie Wikipedii. Kuratorzy i główny edytor zapraszają znanych naukowców do przygotowywania artykułów, które następnie podlegają tradycyjnemu procesowi recenzji prac naukowych (ang. blind review). Wśród autorów można znaleźć aż 16 laureatów nagrody Nobla. Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dokonywać edycji artykułów, a każda edycja musi być zatwierdzona przez odpowiedniego kuratora. Artykuły są darmowe i dostępne publicznie, jednak podlegają ochronie (nie można ich kopiować, cytaty należy opatrywać właściwymi referencjami bibliograficznymi).

Póki co zbiór artykułów nie  jest imponujący, w chwili obecnej Scholarpedia liczy ok. 500 zrecenzowanych artykułów, a 1600 jest w trakcie recenzji. Początkowo, autorzy skupili się na następujących dyscyplinach i dziedzinach nauki: neurologia, fizyka, astrofizyka, obliczenia inteligentne (ang. computational intelligence, to ma być zaczątek całego działu dotyczącego informatyki), układy dynamiczne, ale znaleźć można też artykuły dotyczące innych dziedzin.

Na początek polecam artykuł dotyczący statystyki Bayesowskiej, jest znacznie lepszy niż artykuł umieszczony na Wikipedii.

Komentarze»

No comments yet — be the first.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: