jump to navigation

Dane miasta i hrabstwa San Francisco dostępne publicznie 08/20/2009

Posted by Mikołaj Morzy in bazy danych, eksploracja danych, nauka.
trackback

datasfMam wrażenie, że w nauce jednym z kluczowych problemów jest znalezienie właściwego pytania, na które próbujemy później znaleźć odpowiedź. W przypadku eksploracji danych przekłada się to często na problem znalezienia danych (informacji), dla których poszukujemy nowych algorytmów przetwarzania, modelowania, znajdowania wzorców, itp. Dodatkowo, żeby nasze badania miały sens, przetwarzane dane powinny być możliwie często rzeczywiste, bo w końcu kto ma jeszcze siłę czytać o setnym z kolei algorytmie odkrywania reguł asocjacyjnych, który jest testowany na syntetycznych danych?

W najbliższym czasie przygotuję post z odnośnikami do repozytoriów danych, z których korzystam w dydaktyce i badaniach. Dzisiaj chciałbym zwrócić uwagę na nowo utworzone repozytorium. DataSF to serwis udostępniający kilkadziesiąt zbiorów danych dotyczących miasta i hrabstwa San Francisco.  Wszystkie zbiory danych są dostępne po rejestracji użytkownika. Dane są bardzo zróżnicowane i dotyczą takich zagadnień, jak: wybory lokalne i federalne, środowisko naturalne, geografia, ochrona zdrowia, budownictwo mieszkaniowe, transport publiczny, bezpieczeństwo, czy prace publiczne. Można znaleźć zbiory zawierające lokalizację, nazwę i datę zasadzenia wszystkich przydrożnych drzew w San Francisco, listę wezwań policji do miejsc przestępstw, czy też szczegółową listę wydanych zezwoleń na budowę.

Nic tylko brać i eksplorować, płacząc przy tym nad tym, że wieki upłyną, zanim rodzima administracja publiczna zrozumie, że ujawnianie informacji gromadzonej o obywatelach nie stanowi zagrożenia, tylko obowiązek (jeśli na poważnie chcemy myśleć o budowie społeczeństwa otwartego).

Reklamy

Komentarze»

No comments yet — be the first.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: