jump to navigation

Rajeev Motwani 07/11/2009

Posted by Mikołaj Morzy in Uncategorized.
trackback

Od czasu ostatniego postu minęło już trochę czasu. Nie będę ukrywał, że koniec semestru był wyczerpujący i na wszystko brakowało czasu. W przeciągu ostatniego miesiąca nazbierało się parę ciekawych tematów, które będę teraz sukcesywnie opisywał (między innymi będzie fantastyczna zagadka i część II cyklu „Eksploracja danych i muzyka”). Dziś jednak na smutno i poważnie.

rajeev motwani5 czerwca zmarł nagle i niespodziewanie Rajeev Motwani. Była to jedna z najważniejszych postaci współczesnej informatyki. Urodzony i wykształcony w Indiach, doktorat bronił na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Przeniósł się następnie na Stanford, z którym pozostał związany aż do końca. Motwani był niezwykle aktywnym i płodnym autorem, o czym świadczy imponująca lista publikacji. Był m.in. autorem dwóch popularnych książek: „Randomized Algorithms” oraz Wprowadzenie do teorii automatów, języków i obliczeń„. Jednak najważniejszy w jego karierze okazał się ten artykuł (jeśli ktoś go jeszcze nie czytał, niech porzuci wszystko co robi i zabierze się natychmiast do lektury). Rajeev Motwani zajmował się intensywnie promowaniem nowych firm startujących ze Stanfordu, stworzył nawet specjalną organizację zajmującą się tym zadaniem. Motwani był w zarządzie dziesiątków firm, które powstały na Stanfordzie (Google, Kaboodle, Tapulous, Adchemy, Baynote).

W 2001 roku wkład Rajeeva Motwaniego w rozwój nowoczesnej informatyki został uhonorowany przyznaniem mu Nagrody Goedla, w szczególności doceniono prace Motwaniego nad Twierdzeniem PCP oraz jego wkład w teorię złożoności przybliżeń. Był członkiem komitetów organizacyjnych i programowych niezliczonej liczby warsztatów i konferencji międzynarodowych.

Reklamy

Komentarze»

No comments yet — be the first.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: