jump to navigation

Eksploracja danych i parapsychologia 03/22/2009

Posted by Mikołaj Morzy in eksploracja danych.
trackback

zenercardsDr Joseph Bank Rhine był psychologiem, botanikiem i badaczem zjawisk paranormalnych. Początkowo zainspirowany przez A.Conan-Doyle’a, po rozpoczęciu pracy na Uniwersytecie Duke’a w Durham utworzył tam pierwsze laboratorium parapsychologii. Stał się twórcą pojęcia postrzegania pozazmysłowego (ESP, extra-sensory perception) i uznanym „ekspertem” od zjawisk paranormalnych. Współpracował m.in. z dr.Karlem Zenerem, twórcą tzw. kart Zenera (przedstwionych na obrazku) służących do testowania paranormalnych zdolności rozmaitych mediów.

Jednym z najbardziej zdumiewających eksperymentów Rhine’a był eksperyment badający posiadanie przez ludzi zdolności do postrzegania pozazmysłowego za pomocą kart o dwóch kolorach: czerwonej i czarnej. Rhine kazał obiektom swoich badań zgadywać, czy leżąca na stole karta jest czerwona, czy czarna. Interesowały go osoby, które potrafiły 10 razy z rzędu prawidłowo „odczytać” kolor karty. W wyniku zakrojonego na szeroką skalę eksperymentu Rhine przekonał się, że mniej więcej jedna na tysiąc osób posiada zdolności do postrzegania pozazmysłowego (\sim \frac{1}{2^{10}}). Ale najciekawsze było to, że osoby, które pomyślnie zdały test na posiadanie ESP, nie potrafiły tego testu zdać po raz kolejny. Konkluzja Rhine’a?

Nie należy informować badanych o tym, że odkryto u nich ESP, ponieważ sam fakt wiedzy o posiadaniu tych zdolności natychmiast je eliminuje.

Jaki to ma związek z eksploracją danych? Sparafrazuję tu samego Jeffreya Ullmana:

Największym ryzykiem eksploracji danych jest „odkrycie” wzorców, które są całkowicie bezużyteczne. Jeśli poszukujesz interesujących wzorców w większej liczbie miejsc, niż pozwalają na to Twoje dane, na pewno znajdziesz wzorce, które będą zupełnymi śmieciami.

Do napisania tego postu skłoniła mnie lektura wykładów z eksploracji danych A.Rajaramana i J.Ullmana. Pełną biografię J.B.Rhine’a można znaleźć na stronach Fundacji Jamesa Randiego oraz w Trivia-Library.com.

Komentarze»

No comments yet — be the first.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: