jump to navigation

SocInfo 2009 02/19/2009

Posted by Mikołaj Morzy in eksploracja danych, sieci społeczne.
Tags:
trackback

socinfo

W dniach 22-24 czerwca odbędzie się w Warszawie interesująca konferencja, w której udział wezmą informatycy i socjologowie. Jestem wielkim fanem badań interdyscyplinarnych, więc z tym większą radością przyjąłem zaproszenie Adama Wierzbickiego do komitetu programowego.

Tematyka konferencji obejmuje różne aspekty informatyki w kontekście struktur społecznych. Lista tematów jest obszerna:

 • projektowanie i analiza aplikacji Web 2.0
 • algorytmy i protokoły zarządzania zaufaniem
 • mechanizmy sprawiedliwości w systemach informatycznych
 • sieci społeczne: odkrywanie, analiza, ewolucja, aplikacje
 • eksploracja sieci Web i jej implikacje
 • algorytmy i protokoły zainspirowane społecznościami ludzkimi
 • komputerowe modele zjawisk społecznych
 • badania socjologiczne w oparciu o narzędzia informatyczne
 • badania socjologiczne wpływu technologii na społeczeństwo

Materiały konferencji będą indeksowane przez IEEE Xplore i drukowane w postaci książki przez IEEE. Są już zapowiedziane dwa wykłady zaproszone.

Kalendarz konferencji jest następujący:

 • termin nadsyłania artykułów: 15 marca 2009
 • termin powiadomienia o przyjęciu: 7 kwietnia 2009
 • termin przygotowania wersji CR: 17 kwietnia

Więcej informacji znajdziecie w broszurze do druku lub na stronie konferencji.

Reklamy

Komentarze»

1. Wojciech Jaruzelski - 02/23/2009

Zarysowane tu podejście do interakcji socjologii z informatyką, choć dziś dość powszechne, wydaje mi się bardzo ograniczone. Socjologia, np. socjologia wiedzy czy socjologia języka, łącznie z analizą dyskursu, dają niesamowicie ekscytujące punkty wyjścia do zmiany perspektywy na podstawowe informatyczne koncepty, w tym sposoby rozumienia pojęć wiedzy, informacji, innowacji itp. Immanuel Wallerstein (http://www.ibuk.pl/fiszka.php?id=835) sugerował w szczególności, że nauki społeczne dają dziś potencjał do przeformułowania paradygmatów nauk ścisłych, ale jak się wydaje, organizatorzy imprez takie jak ta, jakoś jeszcze tej perspekty nie dostrzegli.

2. Adam Wierzbicki - 02/28/2009

W ramach konferencji odbędzie się panel, podczas którego będzie dyskutowany zakres zainteresowań i metody badawcze informatyki społecznej. Jest to nowa, interdyscyplinarna dziedzina wiedzy, która rzeczywiście budzi szerokie zainteresowanie od ostatnich kilku lat — choć nie nazwałbym tego podejścia powszechnym. Mam nadzieję, że w panelu wezmą także udział przedstawiciele nauk społecznych, którzy (jak twierdzi mój przedmówca) mogą wnieść nowe spojrzenie do informatyki społecznej. Jest to z założenia dziedzina wymagająca udziału przedstawicieli nauk społecznych, inaczej nie będzie miała racji bytu.
Jednak chciałbym tu podkreślić, że interakcja pomiędzy przedstawicielami nauk społecznych i informatyki powinna się odbywać w obydwu kierunkach. Także informatyka może pomóc przeformułować paradygmaty nauk społecznych, szczególnie wnosząc nacisk na zainteresowanie rozwiązywaniem praktycznych problemów (informatyka jest raczej nauką stosowaną). W dodatku informatyka pozwala na stawianie zupełnie nowych zagadnień badawczych w naukach społecznych, jak chociażby porównanie pomiędzy ocenami deklaratywnymi (które dotąd były najczęściej źródłem informacji dla socjologii) a empirycznymi obserwacjami zachowań, których bez udziału danych gromadzonych przez systemy informatyczne po prostu nie można było gromadzić na dużą skalę.
Zapraszam do udziału w konferencji!

3. Wojciech Jaruzelski - 02/28/2009

Zgadzam się z przedmówcą, że informatyka może dawać bardzo ważne implulsy naukom społecznym. Ale ja bym chciał aby ta wymiana nie ograniczała się do kwestii wzajemnej wymiany danych (które są oczywiście bardzo ważne), metod ich wyszukiwania, zliczania i ilościowej analizy, ale szła głębiej. To stawianie praktycznych pytań przez informatykę może wg mnie symulować porządkowanie myślenia w przegadanych często naukach społecznych i stawianie im nowych wyzwań. Przykładowo w naukach społecznych, głównie językoznawstwie, wiele jest dziś mowy o stylach i gatunkach. A gdy informatyk stawia konkretne pytanie o algorytm który by diagnozoał styl tekstu, na poziomie bardziej wyrafinowanym niż zlicznanie frekwencji słów, obejmującym stuktury retoryczne i inne makro-struktury tekstu, wtedy językoznawca, który chwalił się jaki to on mądry, zmuszony jest aby znaczenie lepiej zoperacjonalizować swoje koncepcje, często musi je zupełnie zrewidować by był w stanie jakoś informatykowi pomóc. To jest wg. mnie prawdziwie twórcza stymualacja. Dziękuję za zaproszenia na konferencję – referatu napisać niestety bym nie zdołał teraz – może wpadnę trochę posłuchać.

4. Willette Abdool - 06/27/2017

Ego Cigarette

5. Sherman Montminy - 06/27/2017

hotel gdynia

6. legale anabolika - 07/06/2017

welche anabolikum in den ersten zyklus

7. Jesse Grillo - 08/30/2017

Check it, I really love your articles. I could not refrain from commenting. Got sucked into your website for the last hour. Guess I will just book mark this blog.

8. Jesse Grillo - 08/31/2017

Could you tell me more about this topic? Your page is really useful. No complaints on this end, simply a awesome piece.

9. investor adviser - 08/31/2017

Thank you for writing this great website. Take a look at my web site as well and let me know what you think. When I browsed your website I could feel myself getting smarter. Nice read. Thanks for posting this good blog.

10. Manhattan Beach Marketing - 09/01/2017

I could not resist commenting. amazing little bit of written content. A BIG hello from Tennessee! On a scale from 1 to 10, You are an 11.

11. press release - 09/03/2017

excellent post, thanks a lot. I appreciate you. I bet you make babies smile. I really like your writing style. I was looking everywhere and this popped up like nothing!

12. Jesse Grillo - 09/03/2017

Your writing style reminds me of my bestie. Right here is some really useful info. Our community is better because you are in it. Your blog reminds me of my bestie. Incredible!

13. Jesse Grillo - 09/03/2017

I am bored to death at work so I decided to browse your page on my iphone during lunch break. This is so helpful! How could any of this be better stated? It could not.

14. new business speaker - 09/07/2017

I was reading your pages while on a boat. My bff turned me onto your write ups. I truly appreciate this article. Take a look at my web site as well and let me know what you think. You have a good head on your shoulders.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: