jump to navigation

SocInfo 2009 02/19/2009

Posted by Mikołaj Morzy in eksploracja danych, sieci społeczne.
Tags:
trackback

socinfo

W dniach 22-24 czerwca odbędzie się w Warszawie interesująca konferencja, w której udział wezmą informatycy i socjologowie. Jestem wielkim fanem badań interdyscyplinarnych, więc z tym większą radością przyjąłem zaproszenie Adama Wierzbickiego do komitetu programowego.

Tematyka konferencji obejmuje różne aspekty informatyki w kontekście struktur społecznych. Lista tematów jest obszerna:

 • projektowanie i analiza aplikacji Web 2.0
 • algorytmy i protokoły zarządzania zaufaniem
 • mechanizmy sprawiedliwości w systemach informatycznych
 • sieci społeczne: odkrywanie, analiza, ewolucja, aplikacje
 • eksploracja sieci Web i jej implikacje
 • algorytmy i protokoły zainspirowane społecznościami ludzkimi
 • komputerowe modele zjawisk społecznych
 • badania socjologiczne w oparciu o narzędzia informatyczne
 • badania socjologiczne wpływu technologii na społeczeństwo

Materiały konferencji będą indeksowane przez IEEE Xplore i drukowane w postaci książki przez IEEE. Są już zapowiedziane dwa wykłady zaproszone.

Kalendarz konferencji jest następujący:

 • termin nadsyłania artykułów: 15 marca 2009
 • termin powiadomienia o przyjęciu: 7 kwietnia 2009
 • termin przygotowania wersji CR: 17 kwietnia

Więcej informacji znajdziecie w broszurze do druku lub na stronie konferencji.

Advertisements

Komentarze»

1. Wojciech Jaruzelski - 02/23/2009

Zarysowane tu podejście do interakcji socjologii z informatyką, choć dziś dość powszechne, wydaje mi się bardzo ograniczone. Socjologia, np. socjologia wiedzy czy socjologia języka, łącznie z analizą dyskursu, dają niesamowicie ekscytujące punkty wyjścia do zmiany perspektywy na podstawowe informatyczne koncepty, w tym sposoby rozumienia pojęć wiedzy, informacji, innowacji itp. Immanuel Wallerstein (http://www.ibuk.pl/fiszka.php?id=835) sugerował w szczególności, że nauki społeczne dają dziś potencjał do przeformułowania paradygmatów nauk ścisłych, ale jak się wydaje, organizatorzy imprez takie jak ta, jakoś jeszcze tej perspekty nie dostrzegli.

2. Adam Wierzbicki - 02/28/2009

W ramach konferencji odbędzie się panel, podczas którego będzie dyskutowany zakres zainteresowań i metody badawcze informatyki społecznej. Jest to nowa, interdyscyplinarna dziedzina wiedzy, która rzeczywiście budzi szerokie zainteresowanie od ostatnich kilku lat — choć nie nazwałbym tego podejścia powszechnym. Mam nadzieję, że w panelu wezmą także udział przedstawiciele nauk społecznych, którzy (jak twierdzi mój przedmówca) mogą wnieść nowe spojrzenie do informatyki społecznej. Jest to z założenia dziedzina wymagająca udziału przedstawicieli nauk społecznych, inaczej nie będzie miała racji bytu.
Jednak chciałbym tu podkreślić, że interakcja pomiędzy przedstawicielami nauk społecznych i informatyki powinna się odbywać w obydwu kierunkach. Także informatyka może pomóc przeformułować paradygmaty nauk społecznych, szczególnie wnosząc nacisk na zainteresowanie rozwiązywaniem praktycznych problemów (informatyka jest raczej nauką stosowaną). W dodatku informatyka pozwala na stawianie zupełnie nowych zagadnień badawczych w naukach społecznych, jak chociażby porównanie pomiędzy ocenami deklaratywnymi (które dotąd były najczęściej źródłem informacji dla socjologii) a empirycznymi obserwacjami zachowań, których bez udziału danych gromadzonych przez systemy informatyczne po prostu nie można było gromadzić na dużą skalę.
Zapraszam do udziału w konferencji!

3. Wojciech Jaruzelski - 02/28/2009

Zgadzam się z przedmówcą, że informatyka może dawać bardzo ważne implulsy naukom społecznym. Ale ja bym chciał aby ta wymiana nie ograniczała się do kwestii wzajemnej wymiany danych (które są oczywiście bardzo ważne), metod ich wyszukiwania, zliczania i ilościowej analizy, ale szła głębiej. To stawianie praktycznych pytań przez informatykę może wg mnie symulować porządkowanie myślenia w przegadanych często naukach społecznych i stawianie im nowych wyzwań. Przykładowo w naukach społecznych, głównie językoznawstwie, wiele jest dziś mowy o stylach i gatunkach. A gdy informatyk stawia konkretne pytanie o algorytm który by diagnozoał styl tekstu, na poziomie bardziej wyrafinowanym niż zlicznanie frekwencji słów, obejmującym stuktury retoryczne i inne makro-struktury tekstu, wtedy językoznawca, który chwalił się jaki to on mądry, zmuszony jest aby znaczenie lepiej zoperacjonalizować swoje koncepcje, często musi je zupełnie zrewidować by był w stanie jakoś informatykowi pomóc. To jest wg. mnie prawdziwie twórcza stymualacja. Dziękuję za zaproszenia na konferencję – referatu napisać niestety bym nie zdołał teraz – może wpadnę trochę posłuchać.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: