jump to navigation

Seminarium poświęcone Wikipedii 12/04/2008

Posted by Mikołaj Morzy in sieci społeczne.
trackback

wikipedia1W bieżącym roku akademickim Zarząd Oddziału Wielkopolskiego PTI wzorem ubiegłych lat bedzie organizował otwarte seminaria poświęcone różnym aspektom technologii informacyjnej. Pierwsze  seminarium odbędzie się 9 grudnia 2008 o godz. 18.30 w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej – ul. Piotrowo 2, sala nr 13.  Seminarium jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Temat seminarium: „Wikipedia (nie tylko polska) na rozdrożu”

Prelegentem będzie dr Janusz Dorożyński – czynny i bardzo aktywny wikipedian, autor prawie 5000 edycji, uczestniczący w życiu społeczności, w tym ivl, ale takze irl. W PTI od 1985 roku, członek Zarządu Oddziału
Wielkopolskiego poprzedniej kadencji, obecnie członek Zarządu Głównego.

Poniżej streszczenie wykładu.

Wikipedia jest z nami już siedem lat. Z szalonego pomysłu wyrosła nie tylko na instytucję, nie tylko na zasób wszelakich informacji a’la „Nowe Ateny”, ale też na symbol i punkt odniesienia szerszy niż ona sama i nazwany wikinomia. I pomimo swego wikinomicznego charakteru, czyli dobrowolnego i bezpłatnego oddawania owoców swojej pracy przez wikispołeczności ma wymagania też tradycyjne – utrzymanie infrastruktury to kwoty rzędu kilku milionów dolarów rocznie. To jeden z wielu tradycyjnych, realnych, a nie wirtualnych aspektów funkcjonowania Wikipedii. Ważnych, ale wynikających jednak z faktu istnienia treści ją wypełniających.  Wspomniane siedem lat zaowocowało treścią nadzwyczaj obficie – zgromadzono kilka milionów artykułów, czyli więcej niż jakakolwiek encyklopedia tradycyjna. Liczba lat i liczba haseł może nasunąć na myśl biblijne analogie – czy nie były to owe lata tłuste? A jeśli tak, to jakie będą kolejne? Czy jest to rozdroże, czy może początek innej drogi? Właśnie w tych dniach na polskiej wikipedii włączono pierwszy, niższy stopień mechanizmu jakościowej weryfikacji haseł –
wersje przejrzane. Pomimo niepewności co do przyszłej oceny oznacza to wstąpienie na nową drogę, choćby ze względu na opinie, że jest to odstępstwo od pryncypiów i ideałów wiki. Innym potwierdzeniem nowej drogi, choć nie tak wyrazistym, jest aktualny stan i zauważalne tendencje w kształtowaniu się społeczności. To tylko dwa przykładowe aspekty mogące potwierdzać tezę wykładu.

Zostaną w nim przedstawione ogólne informacje o Wikipedii jako takiej, wprowadzające do tematu, po czym nastąpi jego rozwinięcie w odniesieniu do wikipedii polskiej oraz częściowo rosyjskiej. Wykładowca, dr inż. Janusz Dorożyński, poda przykłady dotyczące rosyjskiej wikipedii z autopsji – brał udział w niedawnej wikikonferencji Moskwa’2008.

Komentarze»

1. Terina Mckray - 06/27/2017

roof repair plano

2. meine abenteuer mit steroiden - 07/06/2017

legale anabolika

3. steroide auf die masse der preisliste - 07/06/2017

anabolika preisliste

4. Jesse Grillo - 08/31/2017

I just saw your articles on Thursday. This will definitely be very useful for me when I get a chance to start my blogs.

5. Jesse Grillo Jesse Grillo - 08/31/2017

Now I feel stupid. I bet you do crossword puzzles in ink. I really appreciate your efforts and I will be waiting for your further page thank you once again. You remind me of my teacher. Got sucked into your article for the last few hours.

6. new business speaker - 09/01/2017

I bet top Instagram professionals would agree with your posts. Is there anything else I could read to learn more about this? My roomate is trying to discover more on this topic. Great work, keep it up. Well written!

7. investor speaker - 09/04/2017

Top LinkedIn experts would agree. You remind me of my aunt back in Kentucky. Do you have any video of that?

8. Jesse Grillo - 09/05/2017

To think, I was confused a minute ago. Hit me up! it is like you wrote the book on it or something. I was looking everywhere and this popped up like nothing!

9. Hermosa Beach Marketing - 09/07/2017

I needed this. I found this on Tumblr Seasoned Reddit pros would agree. You look at this subject from way more than one view point. Thanks for sharing this interesting posts with us.

10. non profit franchise opportunities - 01/19/2018

Thanks for a marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you’re a great author.I will remember to bookmark your blog and may come back someday. I want to encourage you to ultimately continue your great job, have a nice holiday weekend!

11. android - 03/03/2018

It’s actually a nice and helpful piece of info. I’m satisfied that you shared this useful information with us.
Please keep us informed like this. Thank you for sharing.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: