jump to navigation

Seminarium poświęcone Wikipedii 12/04/2008

Posted by Mikołaj Morzy in sieci społeczne.
trackback

wikipedia1W bieżącym roku akademickim Zarząd Oddziału Wielkopolskiego PTI wzorem ubiegłych lat bedzie organizował otwarte seminaria poświęcone różnym aspektom technologii informacyjnej. Pierwsze  seminarium odbędzie się 9 grudnia 2008 o godz. 18.30 w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej – ul. Piotrowo 2, sala nr 13.  Seminarium jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Temat seminarium: „Wikipedia (nie tylko polska) na rozdrożu”

Prelegentem będzie dr Janusz Dorożyński – czynny i bardzo aktywny wikipedian, autor prawie 5000 edycji, uczestniczący w życiu społeczności, w tym ivl, ale takze irl. W PTI od 1985 roku, członek Zarządu Oddziału
Wielkopolskiego poprzedniej kadencji, obecnie członek Zarządu Głównego.

Poniżej streszczenie wykładu.

Wikipedia jest z nami już siedem lat. Z szalonego pomysłu wyrosła nie tylko na instytucję, nie tylko na zasób wszelakich informacji a’la „Nowe Ateny”, ale też na symbol i punkt odniesienia szerszy niż ona sama i nazwany wikinomia. I pomimo swego wikinomicznego charakteru, czyli dobrowolnego i bezpłatnego oddawania owoców swojej pracy przez wikispołeczności ma wymagania też tradycyjne – utrzymanie infrastruktury to kwoty rzędu kilku milionów dolarów rocznie. To jeden z wielu tradycyjnych, realnych, a nie wirtualnych aspektów funkcjonowania Wikipedii. Ważnych, ale wynikających jednak z faktu istnienia treści ją wypełniających.  Wspomniane siedem lat zaowocowało treścią nadzwyczaj obficie – zgromadzono kilka milionów artykułów, czyli więcej niż jakakolwiek encyklopedia tradycyjna. Liczba lat i liczba haseł może nasunąć na myśl biblijne analogie – czy nie były to owe lata tłuste? A jeśli tak, to jakie będą kolejne? Czy jest to rozdroże, czy może początek innej drogi? Właśnie w tych dniach na polskiej wikipedii włączono pierwszy, niższy stopień mechanizmu jakościowej weryfikacji haseł –
wersje przejrzane. Pomimo niepewności co do przyszłej oceny oznacza to wstąpienie na nową drogę, choćby ze względu na opinie, że jest to odstępstwo od pryncypiów i ideałów wiki. Innym potwierdzeniem nowej drogi, choć nie tak wyrazistym, jest aktualny stan i zauważalne tendencje w kształtowaniu się społeczności. To tylko dwa przykładowe aspekty mogące potwierdzać tezę wykładu.

Zostaną w nim przedstawione ogólne informacje o Wikipedii jako takiej, wprowadzające do tematu, po czym nastąpi jego rozwinięcie w odniesieniu do wikipedii polskiej oraz częściowo rosyjskiej. Wykładowca, dr inż. Janusz Dorożyński, poda przykłady dotyczące rosyjskiej wikipedii z autopsji – brał udział w niedawnej wikikonferencji Moskwa’2008.

Advertisements

Komentarze»

1. Terina Mckray - 06/27/2017

roof repair plano


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: